Jak ciekawie spędzić jesienny wieczór?

Dodano: 14.11.2014 | Agnieszka Machnik

BibliotekaSWIG

Jak ciekawie spędzić jesienny wieczór? Niedawno, bo 30 października mieliśmy okazję przekonać się, że jesienny wieczór spędzony w bibliotece, to sposób na ciekawą, miłą, intelektualną rozrywkę.

Biblioteka w Głogoczowie stała się miejscem spotkania z mieszkanką naszej wsi, panią Marianną Cielecką, która przygotowała dla uczestników pogadankę – prelekcję „ Książka od kuchni, czyli kto nie śpi by czytać mógł ktoś”.

Przybywających na to spotkanie witał zapach herbaty owocowej, ciast i ciasteczek przygotowanych przez członkinie SWIG – u. Dzięki temu wieczór już na początku zyskał przyjazną atmosferę i niepowtarzalny smak.

Nasz gość przy wsparciu prezentacji multimedialnej, przedstawił i nam proces powstawania książki.  Mieliśmy okazję poznać niedostrzegalną i niedocenianą przez czytelnika pracę redagowania książki.  Rzadko zwracamy uwagę na to, że poza oczywistym autorem i drukarnią, za jej powstaniem kryje się sztab ludzi takich jak: redaktor, korektor, tłumacz, łamacz tekstu. Dopiero współpraca i zaangażowanie tych wielu osób, daje nam efekt końcowy w postaci czasu spędzonego z lekturą.

Pani Marianna proces tworzenia książki zna od kuchni, gdyż sama redagowała powstawanie wielu pozycji wydawniczych. Podzieliła się z nami nie tylko swoją wiedzą, ale także wrażeniami, jakie daje przyjemność redagowania, oraz trudnościami, z jakimi trzeba się w tej pracy liczyć. Opowiedziała o tym, jakim wyzwaniem jest współpraca z autorem. O tym jak dokonać niezbędnych korekt, dyplomatycznie przekonując do nich twórcę dzieła.

Fot. Beata WałęgaOlbrzymią niespodzianką dla zebranych była prezentacja książki Sarah Dunant „Krew i piękno” którą pani Marianna Cielecka tłumaczyła z języka angielskiego. Tu także mogliśmy poznać pracę tłumacza.  Nasza tłumaczka posłużyła się porównaniem przekładu do kobiety. Przekład jest najczęściej albo wierny, albo piękny, a rolą osoby go tworzącej jest znalezienie równowagi między tymi cechami. Potrzebne są do tego oprócz biegłej znajomości języka, wyczucie, smak literacki i znajomość charakteru autora.

Później pojawiło się mnóstwo pytań, na które nasz gość wyczerpująco i bardzo ciekawie odpowiadał. Zaznaczyć trzeba, że książka „ Krew i piękno”. Znajduje się już w zbiorach naszej biblioteki, a przekazana została do księgozbioru przez SWIG.

Kolejnym punktem było rozdanie nagród w konkursie na recenzję „Najciekawszej wakacyjnej książki”.  Nagrody, ciekawe książki i słodkie upominki sprawiły, że laureaci poczuli się wyróżnieni i docenieni. Wszystkich cieszy fakt, że wzrasta czytelnictwo, a nadzwyczajnie budujące jest to, że większość uczestników konkursu to ludzie młodzi. Dobrze, że młodzież odrywa się od wirtualnego świata, sięgając do takich doznań jak lektura książki.

Dalsza część wieczoru przebiegła na luźnych rozmowach, z zapowiedzią kolejnych takich spotkań. Serdecznie dziękujemy pani Mariannie Cieleckiej za pracę włożoną w przygotowanie tak interesującej prezentacji, oraz wszystkim za miło spędzony jesienny wieczór.

Zapraszamy do Galerii zdjęć ze spotkania - kliknij tutaj >>>